משהו חדש מתחיל...קבלו בחינם קורס מעולה שילמד אתכם למכור ולהרוויח באיביי!


משהו חדש מתחיל... קבלו בחינם קורס מעולה שילמד אתכם למכור ולהרוויח באיביי!

משהו חדש מתחיל... קבלו בחינם קורס מעולה שילמד אתכם למכור ולהרוויח באיביי!

אוצר המידע

מה אסור ומה מותר באיביי?

לאיביי, כמו לכל קניון גדול בעולם, יש חוקים מאוד ברורים שחלים על כלל המוכרים.

חוקים אלו מכסים קטגוריות שונות כמו – מוצרים שאפשר להעלות, שירות לקוחות, דרכים בהן ניתן למכור וכדומה. בתור מוכרים מתחילים, כדאי שתכירו כמה חוקים בסיסיים שכל מוכר באיביי צריך להכיר.

אז אם אתם מוכנים עם המוצר הראשון שלכם, או אולי אם כבר העלתם כמה וכמה מוצרים, בדקו – האם אתם עובדים באופן חוקי? או שאולי אתם בסכנת סגירה?

אבל קודם כל – מהו דפקט

נסביר בקצרה – דפקט הוא מצב בו לקוח ביצע עבירה מסוימת, או לא נתן שירות כראוי, ולכן איביי מחליטה לרשום לו את זה בחשבון ובעצם לסמן אותו כך.

במאמר הקרוב נפרט בדיוק על מה איביי תרשום לנו, המוכרים, דפקטים.

חשוב לזכור שדפקטים תוקפם הוא לשנה לפחות – כך שדפקט כיום משפיע עלינו לטווח ארוך ובעצם נצבר עם דפקטים אחרים שהתקבלו במהלך השנה.

כמו כן, מי שקיבל יותר מידי דפקטים ביחס למכירות (בערך 3 ל-100), ירד לדירוג של Below Standard, מה שמסמן אותנו כמוכרים בעייתיים בעיניי איביי. ומי שרוצה להגיע לדירוג של Top Rated Seller, צריך להימנע מדיפקטים לגמרי. איך עושים זאת?

נתחיל משירות הלקוחות

לפני שבכלל איביי מכתיבה לנו כללים לשירות לקוחות אמין וטוב, זוהי השאיפה שלנו. ככול ששירות הלקוחות שלנו יהיה טוב יותר, והלקוחות יסיימו את הרכישה מחייכים, כך אנחנו מקדמים את עצמנו ויוצרים לקוחות חוזרים.

לכן, חשוב מאוד לשמור על קשר עם הלקוח מרגע שקיבל את המוצר ועד הרגע שהשאיר פידבק חיובי. כתבו לו כששלחתם את המוצר, בדקו אם קיבל אותו כשסומן כ"נשלח", ומה הוא חושב על המוצר.

מה אסור שתעשו? למה שירות הלקוחות הוא קריטי?

אם איביי תראה שאתם מקבלים פידבקים שליליים, ושנוצרה מגמה בחשבון שלכם בו לקוחות לא מרוצים מן השירות, אתם עלולים למצוא את עצמכם בחוץ – זוהי הסיבה הראשונה להקפיד על שירות לקוחות מצוין.

הסיבה השנייה היא הדפקטים. אם איביי תזהה אצלכם בחשבון דפקטים רבים, אתם עלולים, שוב, למצוא את עצמכם ללא חשבון. איך נוצרים דפקטים בשירות הלקוחות? – אם לקוח פתח נגדכם תלונה באיביי, ואתם לא טיפלתם בה כראוי.

זאת אומרת, שאם הלקוח פנה אליכם עם תלונה (פתח קייס), וכעבור זמן מסוים לא פתרתם את הבעיה והבאתם לסגירתה בעצמכם, הלקוח יבקש מאיביי להתערב. וברגע שאיביי מתערבים, אתם בבעיה.

עליכם לדעת לתת מענה לכל לקוח שמתלונן, ולדאוג שהקייסים יסגרו מהר ככול האפשר – אם על ידי זיכוי, אם באמצעות החלפת המוצר וכדומה. לדפקט שכזה לוקח שנה להימחק, וכאשר הם מצטברים, הדירוג שלכם יורד עד כדי כך שאיביי עלולה להחליט שלא תמכרו אצלה יותר.

החלק השני קשור לראשון – בעיות בהזמנה

איביי רוצה לדעת שהמוצרים שאתם מציגים באתר אכן קיימים במלאי והם אכן תואמים את התיאור שרשמתם עליהם.

לכן, עליכם להקפיד תמיד שהמוצרים שלכם מתוארים בצורה אמינה – אחרת, לקוח עלול להתלונן על בעיה שכזו ואיביי תרשום לכם את זה כדפקט (במקרה והלקוח הוכיח את טענתו).

כמו כן, אם המוצר אינו במלאי, עליכם לסמן את הכמות שלו כאפס. אחרת, לקוח יזמין את המוצר ואתם תאלצו לבטל את ההזמנה כי המוצר אינו במלאי. מוצר שבוטל כי אינו במלאי, הוא דפקט למוכר. מה עושים?

לפעמים זה קורה, בעיקר לדרופשיפרים. לקוח הזמין מוצר ואתם גיליתם שהוא נגמר אצל הספק שלכם. מה תעשו? אל תבטלו בשום אופן את ההזמנה בטענה שהמוצר לא במלאי:

  • פנו ללקוח, הסבירו לו את הבעיה, ובקשו את רשותו לבטל את ההזמנה. לאחר מכן בטלו אותה בטענה שהלקוח ביקש לבטל את ההזמנה.
  • נסו להסביר ללקוח, במידה ואתם מעדיפים, שהוא קנה את המוצר האחרון אך כיוון שיש בו פגם אתם מעדיפים שלא לשלוח אותו. בקשו את רשותו לבטל את ההזמנה.

בכל אופן, כאשר יש בעיה בהזמנה, בדקו טוב טוב מהם הצעדים בהם תנקטו – על מנת למנוע מצב בו יצרתם לעצמכם דפקט נוסף.

ואחרון – מה אסור ומה מותר להעלות

על Vero כבר שמעתם? ועל מוצרים שלא כדאי להתעסק איתם?

נתחיל מהמוצרים הבעייתיים – אם המוצר שלכם הוא מסוכן, אם הוא נשק או אם הוא אכיל, עדיף לכם שלא למכור אותו באיביי. איביי לא אוהבת מוצרים שנכנסים לגוף.

בנוסף, ישנם חוקים מאוד ברורים למכירת נשק, ולכן עדיף שלא להיכנס לשוק הזה או לשווקים הדומים לו (כמו רובי אויר), אלא לאחר בדיקה מעמיקה ובטוחה.

ולגבי חפצים מסוכנים? קחו בחשבון שאם בחרתם למכור חפץ מסוכן, כמו סכין לציד לדוגמה, והלקוח נפצע משימוש בחפץ, אתם חשופים לתביעות. וגם את זה איביי לא ממש אוהבת.

ומה לגבי ה-Vero? זוהי שיטה שנועדה למנוע ממותגים לתבוע את איביי. בעבר, לא מעט מותגים תבעו את איביי על כך שהם מפרסמים מוצרים מזוייפים שלהם. כיוון שלאיבי שליטה חלקית בלבד על המוצרים שעולים באתר שלה היא החליטה לנקוט במדיניות ה-Vero, מדיניות לשמירה על זכויות יוצרים.

אם תחפשו באיביי, ב-Help, את המילה Vero, תמצאו רשימה מלאה של מותגים מרחבי העולם שאותם אסור לכם להעלות. החברות שמחזיקות במותגים אלו מחפשות ברחבי איביי מי מוכר את המותגים שלהם ומדווחת על כך לאיביי.

כאשר איביי מקבלת דיווח שכזה היא מורידה את המוצר ממכירה, ומודיעה למוכר על עבירת זכויות היוצרים שביצע.

תלונות על עבירות בתחום זכויות היוצרים יכולות להתקבל גם כאשר אנחנו משתמשים בתמונות שאינן מקוריות.

כאשר איביי רואה שלמוכר מסוים יש מספר רב של תלונות על פגיעה בזכויות יוצרים, היא תפגע בו על ידי הגבלת חשבונו ואולי אף על ידי סגירת החשבון. לכן, עליכם להימנע ככול הניתן מעבירות שכאלו.

אז עכשיו כשיודעים איפה הגבול עובר

פשוט צריכים להתחיל למכור. קדימה, קחו מוצר מהבית, העלו אותו לאתר ובדקו שאתם באמת עומדים בחוקים הנחוצים.

העלתם מוצר אך הוא לא נמכר? ספרו לנו על כך. אולי תרצו ללמוד איך מוכרים באופן מקצועי באיביי? מחכים לשמוע מכם בתגובות.

משהו חדש מתחיל... קבלו בחינם קורס מעולה
שילמד אתכם למכור ולהרוויח באיביי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *